CZEMU TU TAK CZARNO? Wystawa studencka w Galerii -m-

Wystawa „Czemu tu tak czarno?” to fascynująca kolekcja kolaży, stworzona przez studentki i studentów II roku kierunku design i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Społecznych UO. Przez pół roku młodzi badacze i projektanci z pasją eksplorowali ikonosferę współczesności, skupiając się na palących problemach naszych czasów, które dominują w sferze publicznej. W kręgu ich zainteresowań znalazły się zagadnienia takie jak interakcje z naturą, kryzys klimatyczny, podbój kosmosu, poszukiwania nowych form duchowości, kwestie tożsamości płciowej, wojna w Ukrainie, pandemia, a także współistnienie z rozwijającą się sztuczną inteligencją. Przyglądając się tym kwestiom, twórcy i twórczynie wystawy postawili zasadnicze pytanie: „Czemu tu tak czarno?”
Wystawa rzuca światło na wpływ, jaki „złe wiadomości” z mediów wywierają na naszą kolektywną świadomość. Niebezpieczeństwo, tragedia, katastrofa, zniszczenie, smutek – to motywy, które przewijają się w mediach, kreując obraz otaczającej nas rzeczywistości. Jednak te czarne wizje mają w sobie promień nadziei. Wszak zauważenie problemu jest już pierwszym krokiem do jego przekroczenia.

Inspiracją dla stworzenia wystawy oraz przeprowadzonych badań był Atlas Mnemosyne, nieukończony projekt niemieckiego badacza kultury, Aby’ego Warburga. Warburg w swojej pracy badał powtarzające się motywy w ikonosferze, starając się zrozumieć ich przekazywanie i transformację przez wieki. Studenci, inspirując się tym dziełem, podjęli próbę kontynuacji jego myśli, wykorzystując metodę komparatystyki wizualnej i twórczo przetwarzając wyselekcjonowane obrazy. Rezultatem jest seria prac, które opowiadają o naszych wspólnych doświadczeniach – pandemii, wojnie, strachu przed katastrofą ekologiczną, a także o naszym współistnieniu z istotami nie-ludzkimi.

Wystawa stawia pytania o naturę współczesnej Mnemozyny (pamięci kulturowej). Czy jest ona zdominowana przez żałobę, czy też pozwala nam czasem patrzeć na świat przez różowe okulary? Czy podróż na Marsa to ucieczka od ziemskich problemów, czy raczej marzenie o poznaniu świata w szerszym kontekście? Czy nasze trudne relacje ze zwierzętami wynikają z przedmiotowego traktowania ich, czy też z nowej perspektywy pozwalającej zrozumieć ich uczucia i cierpienie? Co przyszłość przyniesie Ziemi – czy będziemy świadkami kolejnej utraconej utopii, czy też życie pójdzie dalej, niezależnie od naszej obecności? Oglądając obrazy prezentowane na wystawie nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dokąd zmierzamy, ale może uda nam się trochę lepiej zrozumieć kim jesteśmy?
 

Prace zaprezentowane na wystawie powstały w ramach zajęć Ikonosfera i kompetencje wizualne prowadzonych przez

dr Natalię Krawczyk.

CZEMU TU TAK CZARNO?
GALERIA -m- ul. Powstańców Śląskich 19, Opole

Kuratorzy wystawy: Mateusz Domeradzki, Natalia Krawczyk, Krzysztof Tarnowski

Autorki i autorzy:
Tytus Broniszewski
Anna Cielepak
Ewelina Gacek
Martyna Gaweł
Wiktoria Gawlik
Patrycja Gawron
Viktoria Golla
Julia Górska
Daniel Hanack
Aleksandra Jasińska
Laura Kawalec
Zuzanna Krawczuk
Maria Kret
Magdalena Król
Julia Kruszewska
Natalia Nowak
Jakub Pajestka
Milena Pellereti
Julia Pieczara
Katarzyna Postolak
Yelyzaveta Sharhorodska
Mariia Skilsara
Natalia Skowronek
Magdalena Stańczyk
Zuzanna Szantar
Hanna Świerbińska
Klaudia Wojtas
Marta Wydmuch
Anastasia Zorina
 
Zdjęcia autorstwa: Julia Górska, Anna Cielepak, Julia Kruszewska