Zapraszamy do lektury!

Zapraszamy do lektury książki Raewyn Connell “Teorie z globalnego Południa” (Southern Theory), wydanej w serii Współczesne Teorie Socjologiczne wydawnictwa NOMOS (tom XXVIII).

Obszerne wprowadzenie zatytułowane “Teorie z globalnego Południa – próba socjologicznej analizy” napisali dr hab. prof. UO Anna Śliz oraz prof. dr hab. Marek S. Szczepański.

A oto fragment wprowadzenia (s. 4):

Siła globalnej Północy skutkuje między innymi olbrzymim zubożeniem nauk społecznych. Wprawdzie rzadko się to uwzględnia w konwencjonalnej ekonomii wiedzy, ale w krajach globalnego Południa powstają znakomite teorie. Społeczeństwa skolonizowane posiadają własne tradycje i zasoby intelektualne, a żyjący w nich intelektualiści starali się zrozumieć naturę zjawisk związanych z imperializmem, nowoczesnością, kolonializmem, zmianą gospodarczą i kulturową, wreszcie strukturami społecznymi w krajach postkolonialnych. Kraje te, zamieszkane przez większą część ludności świata, cechują unikalne doświadczenia historyczne, odrębne trajektorie rozwoju i własne sposoby ich ujmowania. W tej książce chciałabym między innymi pokazać bogactwo idei wytworzonych i nadal wytwarzanych w krajach peryferii, społeczeństwach kolonialnych i postkolonialnych.