Z wizytą w Muzeum Śląska Opolskiego

W czwartek, 30 maja, studenci I i II roku socjologii odwiedzili Muzeum Śląska Opolskiego. Zwiedzali dwie wystawy: „Zofia Rydet – Dokumentacje” oraz „Etnografia Opolszczyzny”.

Pierwsza z nich przedstawiała prace znakomitej polskiej fotografki, której twórczość jest od dekad materiałem analiz socjologów i antropologów. Studenci obejrzeli także zajmujący dokument, w którym Zofia Rydet, u schyłku swego życia, opowiadała o swojej twórczości, postrzeganiu fotografii i własnym przemijaniu.

Druga z wystaw przybliżyła studentom historię, kulturę i sztukę Opola i Śląska Opolskiego. Jednym z ciekawszych przedstawionych zagadnień był wątek migrowania Ślązaków w połowie XIX wieku za ocean oraz piękne, dziewiętnasto- i dwudziestowieczne śląskie stroje – codzienne i odświętne.

Dla tych, którzy zaczęli poznawać Opole wraz z przybyciem na studia była to pierwsza wizyta w tym muzeum, ale z pewnością nie ostatnia.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin Muzeum – zarówno na bogate i ciekawe wystawy stałe i czasowe, jak i na spotkania z ciekawymi osobami – w czerwcu będą to m.in. trzy spotkania z prof. Kazimierzem Ożogiem z Wydziału Sztuki UO (harmonogram spotkań czerwcowych – KLIK!).

W czwartki wstęp do wszystkich obiektów Muzeum jest bezpłatny!