Relacja z XVII Opolskiego Festiwalu Nauki

Festiwal Nauki już za nami. W tym roku naszym hasłem przewodnim była wielokulturowość. Pokazywaliśmy ją na różne sposoby – od poważnych i często inspirujących rozmów z dorosłymi, przez liczne zabawy dla dzieci, aż po możliwość skosztowania smaków z kilku zakątków świata.

W Noc Nauki bawiliśmy się świetnie w meandrach Labiryntu Zagadek. Nasi goście (szczególnie ci najmłodsi!) wykazali się bogatą wiedzą na temat rozmaitych grup etnicznych. Mieliśmy okazję porozmawiać o stereotypach narodowych, także tych dotyczących Polaków.
Niedzielnym Piknikiem Naukowym zawojowały potrawy serwowane przez studentów przybyłych do nas z Ukrainy, Egiptu oraz Maroko. To była świetna okazja, by porozmawiać z odwiedzającymi nasze opolanami stoiska o różnorodności kulturowej, zaobserwować ich zachwyt, czasem też…obawy przez innością.

Wielu gości odwiedziło też nasz drugi namiot, w którym można było wziąć udział w konkursach, zagrać w grę towarzyską lub ułożyć puzzle
3d, które w nagrodę (za ciężką pracę w upalny dzień) można było zabrać ze sobą na pamiątkę.

Dziękujemy naszym fantastycznym studentkom – Małgosi i Marcie – za nieoceniony wysiłek – zarówno umysłowy (wspólna burza mózgów nad atrakcjami festiwalu), jak i fizyczny (podczas dźwigania stołów i krzeseł).

Dziękujemy także dr Tadeuszowi Detynie za wsparcie podczas pikniku. Oprócz transportu materiałów do instytutu, Tadeusz niezawodnie uporał się ze słodyczami w postaci krówek i ciasteczek!

Thank you to our students of Intercultural Communication, Moody&Liuda for the best Kebab and Szawarma in Opole! And thank you to Abdel, Asma and her friend for delicious Egyptian and Moroccan meals.

Do zobaczenia w przyszłym roku (see you next year) 🙂

dr Anna Kopczak-Wirga (koordynator OFN w Instytucie Socjologii)